Mikor hal meg egy alkoholista

A függőséggel küzdők körében sokszor merül fel az a kérdés, hogy mikor hal meg egy alkoholista. Az alkohol minden nap gyilkolja az embereket szerte a világon. A felelősségteljes ivással és az alkohol fogyasztás kezelésével segíthet megakadályozni, hogy az alkohol több emberéletet követeljen.

Statisztikák az alkohollal összefüggő halálozási arányról

Az alkohol valóban egy palackozott gyilkos. Az Egészségügyi Világszervezet becslése alapján az évente legalább hárommillió embert öl meg a világban. Ezen statisztika alapján az alkohol okozza az összes haláleset 5,3%-át egy évben. Minden 20. halálesetből egy alkohollal összefüggő betegség világszerte, mely sérülés, baleset, gyilkosság vagy öngyilkosság következménye. Az alkohollal összefüggésbe hozható halálozások aránya nagyobb, mint a HIV-fertőzés, amely a halálozásoknak kevesebb mint a 2%-át okozza világszerte, és az alkohollal összefüggő erőszak, amely 1%-nál is kevesebbet okoz.

Alkoholfogyasztás

Több mint 7 milliárdan élünk a Földön, és közülük megközelítőleg 2,3 milliárd alkoholfogyasztó. Ezek az emberek naponta átlagosan 33 gramm vagy két pohár bornak megfelelő alkoholt fogyasztanak el. A Földön majdnem 300 millió ember szenved alkoholizmusban, vagy más alkoholfogyasztási zavarban, különösen a mértéktelen ivásban. Világviszonylatban többen isznak jelenleg alkoholt, mint valaha. Az alkohol elterjedtebb és nagyobb körben megjelenő károsabb anyag, mint bármely illegális drog.

Mi módon lehet halálos az alkohol?

Arra a kérdésre, hogy mikor hal meg egy alkoholista, több válasz is lehetséges. Mivel az alkoholizmus okozta halálozások száma annyira magas, fontos megérteni, hogy az alkohol miként képes gyilkolni. Az alkohollal összefüggő halálozás fő okai között szerepel az alkoholmérgezés, a szívelégtelenség, a rák, az autóbalesetek, a májkárosodás és az erőszak.

Alkoholmérgezés

Alkoholmérgezésről abban az esetben beszélünk, amennyiben valaki annyi alkoholt fogyaszt, hogy véralkoholtartalma már a mérgező szintre emelkedik. A szervezet korlátozott mértékben tudja biztonságosan lebontani az alkoholban lévő mérgeket, ezért a túl sok alkohol nagymértékben túlterhelheti a szervezetet. Az alkoholmérgezés, a rövid időn belüli nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, vagy a mértéktelen ivás fő kockázata. Súlyos alkoholmérgezés esetén az egyén kómába eshet, leállhat a légzés, vagy akár szívrohamot vagy görcsrohamot kaphat. A legtöbb ember, akinek a halálát az alkoholmérgezés okozz, 35 és 64 év közötti.

Rák

Az alkohol ismert rákkeltő tulajdonságáról, mert olyan anyag, amely növeli a rák kockázatát. Az erős alkoholfogyasztókat a száj-, nyelőcső-, torok-, máj- és gyomorrák kialakulásának veszélye fenyegeti. Az alkohol és a mellrák között is találtak már összefüggést. Világszerte a rákos halálozások 3,5%-a az alkoholfogyasztás következménye.

Autóbalesetek

Bár széles körben ismert, hogy ittasan vezetni veszélyes, évente mégis több ezer amerikai ül volánhoz alkoholos befolyásoltság alatt. Az alkohol rontja a koordinációt és az ítélőképességet, ezért az ittas vezetés jelentős kockázatot jelent az úthasználók számára. 2017-ben az USA-ban 10 874 ember vesztette életét olyan balesetben, ahol az egyik résztvevő ivott. Az előző évben ez a szám 10 497 volt, és több száz áldozat 14 évesnél fiatalabb gyermek volt.

Szívkárosodás

A túlzott alkoholfogyasztás árt a szívnek. Az alkohol megemelheti a vérnyomást, ami szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethet. Az alkohol emellett üres kalóriákat tartalmaz, és elhízáshoz kapcsolható, amely tovább terheli a szív- és érrendszert, növelve a szívbetegségek kockázatát.

Májbetegségek

A máj az alkoholt acetaldehiddé bontja, ami mérgező vegyület. Az alkohol májgyulladást és zsírmáj kialakulását okozhatja. A hosszú távú alkoholfogyasztás cirrózishoz vagy hepatitishoz vezethet. Cirrózis esetén a máj már nem képes megfelelően működni, ami az egész szervezet működésének összeomlását okozhatja, és évente több száz amerikai halálát eredményezi.

Erőszakos cselekedetek

Az alkoholfogyasztás növeli a halálos kimenetelű erőszak kockázatát. A testi sértések, családon belüli erőszak és gyilkosságok miatt börtönben lévő elkövetők 40%-a magas véralkoholszinttel rendelkezett letartóztatásuk idején. Az ittas emberek gyakrabban válnak véletlen erőszakos halálesetek áldozatává is, mint például fulladás, esés vagy autóbaleset. Az alkohol gyakran szerepet játszik öngyilkossági kísérletekben is, az öngyilkosok 30%-a alkoholt fogyaszt halála előtt.

A férfiak halálának gyakorisága az alkohol miatt

Az alkoholfogyasztás mindkét nemre hat, de a férfiak nagyobb eséllyel válnak alkoholistává, és halnak meg alkohollal összefüggő betegségekben vagy erőszak következtében. Az alkohollal összefüggő halálesetek 75%-a férfi. 2007 és 2017 között 29%-kal nőtt a férfiak körében ezeknek a haláleseteknek az aránya. Európában a férfiak 15%-a, a nyugati világban pedig 11,5%-a küzd alkohollal. A férfiaknál kétszer akkora a májzsugor, és négyszer nagyobb a májrák kialakulásának kockázata.

Az alkoholizmus aránya alacsonyabb a nőknél: Európában 3,5%, a nyugati féltekén 5%. Ennek ellenére a nők alkoholfogyasztásból eredő halálozása is emelkedik, és az elmúlt tíz évben 75%-kal nőtt az USA-ban. A nők kevesebb alkoholt tudnak lebontani, mint a férfiak, emiatt fokozottabban érintettek az alkohol okozta károsodásokban.